Cikolata Dolgulu Kurabiye

Kurabiyeler

Aradan geçen dört aya rağmen ilk günkü tazeleğini koruyor diyeceğim. Sizde yalandan kim ölmüş diyeceksiniz. Vardır belki ama ben rastlamadım. Tamam ben kurabiyeleri kastetmedim zaten fotoğrafdan bahsediyorum. Tarifi Pastacı'dan aldım. Burcu'ya çok teşekkürler.
Malzemeler;
 • 240 gr un ( 1 + 1/2 cup)
 • 110 gr tozşeker (1/2 cup)
 • 140 gr soğuk tereyağı veya margarin
 • 1 yumurta (hafif çırpılmış)
 • 15-20 adet napoliten çikolata
Hazırlanışı;
 1. Un,şeker ve yağı yoğurma kabında parmaklarınızın ucuyla yağı eritmeden birbirlerine yedirilir.
 2. Yumurtayı eklenir hamur şöyle bir toparlanır. Streç film ile sarıp 30 dakika buzdolabında bekletilir.
 3. 30 dakika sonra buzdolabından çıkartıp hamur unlu tezgahta biraz yumuşayıncaya kadar yoğurulur. Hamurdan ceviz büyüklüğünde bezeler koparrılır.
 4. Bezeler avuc içerisinde düzgünleştirerek açılır ve ortasına bir adet napoliten veya pul şeklinde çikolata yerleştirilir. (Ben bir sefer kar amaçlı kalmış çeşit çeşit çikolataları benmari usulü erittim. Kaşıkla koydum. Sonuç ilki kadar olamasa da fena değildi.)
 5. Avuç içerisinde hamuru yuvarlayarak kapatılır. Çikolatalar hamurun ortasında kalmalıdır.
 6. Aynı işlem tüm hamur bitene kadar tekrarlanır. Kurabiyeler fırın tepsisine dizilir. Üzerilerini çatal ile hafif bastırılır.
  Önceden ısıttığımız fırınımızda yaklaşık 20 dakika pişirilir. Piştikten sonra mutfak tezgahımızda 15-20 dakika soğutulur.
Arkadaşım  Eti tutkuya benzemiş dedi. Hani Eti reklam falan vermedi. İlk yazdığım blogdan tariflerimi buraya aktarırken bazı küçük notları aktarmıyorum. Bazen küçük notlar ekliyorum zira ilk olarak blog yazmaya başladığımda 2006 yılıydı fikirler ,zevkler değişebiliyor. Lakin bizde tabak ve mobilyalar oldukça zor değişiyor ki hala aynı.Koleksiyoncu bir aileyiz eskileri saklamaktan büyük bir zevk alıyoruz.
Sahra,

Yorumlar