Ekşili Kabak Oturtması


Kabakla yapılacak yemek çeşiti sayısı oldukça yüksek. Özellikle diyette olanlarda rahatlıkla yiyebiliyor bu sebzeyi. Tabii ki biraz daha az yağlı ve farklı şekilde pişirerek. Kabak, nohut, et ve ekşi bir arada nasıl olur? derseniz... Ekşili Kabak Oturtması yemeğe misafiriniz varsa tavsiye edebileceğim bir çeşit.  Ve aynı miktarda kuzu kuşbaşı veya hindi kuşbaşıyla da denedik. Sizde dolabınızda hangisi varsa onunla deneyebilirsiniz.

EKŞİLİ KABAK OTURTMASI

Malzemeler;

1 kg. kabak
750 gr. kuşbaşı tavuk eti
1 su bardağı haşlanmış nohut
2 kuru soğan
3 domates
2 kırmızı biber
2 yemek kaşığı tereyağ
1 kahve fincanı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı tuz
1 limon suyu

Hazırlanışı;

  • Kabaklar soyulur, yıkanır. Yuvarlak veya uzun dilimlenir tuzlanır.
  • Bir tavada iki kaşık tereyağ eritilir, tavuk eti çok hafif sotelenir. Sulanınca bir çay bardağı su ayrılır.
  • Başka bir tavada sıvı yağ kızdırılır soğanlar hafif pembeleşince salçalar ilave edilir. Biraz karıştırıp ayrılan tavuk suyu ilave edilir.
  • Bir tencerenin altına iki kaşık dökülür. Kabaklar dizilir, üstüne bir kat tavuk koyulur. Araya soyulmuş ve dilimlenmiş domates dilimleri ve kırmızı biberler sıralanır. Salçalı karışımdan bir kaç kaşık dökülür. Tekrar aynı sırayla kalan malzeme dizilir.
  • Kalan sos, haşlanmış nohut ve bir limon suyu ilave edilir. En üste dilimlenmiş domatesler dizilir Kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirilir. Piştikten sonra domates dilimleri alınır, yemek servis tabağına ters çevrilir üstüne domates dilimleri dizilir.Yorumlar